Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach?

2024-08-06

Lakované topánky majú veľa šarmu a zvyčajne ich nosíme na väčšie príležitosti, vrátane svadieb a priemyselných podujatí. Eleganciu a šik im nemožno uprieť. Ich pokožka je pokrytá špeciálnou, lesklou vrstvou, ktorá odráža svetlo a umožňuje nám cítiť trochu luxusu. Tento typ obuvi osloví milovníčky glamour štýlu. Vyžaduje si však náležitú starostlivosť, pretože sa môže ľahko poškodiť. Ukážeme vám, ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach.

Obsah:

  • Škrabance na lakovaných topánkach – odkiaľ pochádzajú?
  • Poškriabané laky – dajú sa nejako opraviť?
  • Ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach?
  • Lakovaná obuv – starostlivosť ako spôsob, ako sa vyhnúť poškriabaniu

Škrabance na lakovaných topánkach – odkiaľ pochádzajú?


Dámske lakovky sa budú skvele hodiť na silvestrovské večierky, karnevalové plesy, svadby a rande. Krásne odrážajú svetlo, ktoré dopadá na ich povrch, čo dodáva nášmu outfitu nádych nesmrteľnej elegancie. Bohužiaľ, tento typ obuvi je mimoriadne citlivý na mechanické poškodenie. Obľúbené lodičky, mokasíny, balerínky, mokasíny či vysoké opätky môžeme ľahko poškriabať. Navyše sa na nich rýchlo hromadí špina, čo je dobre viditeľné, pretože pleť zmatňuje.

Škrabance na lakovaných topánkach vznikajú za rôznych okolností. Nie vždy máme kontrolu nad každým pohybom. Stáva sa, že sa nám vysoké opätky či lodičky zachytia o úlomok obrubníka, stoličku v autobuse alebo stôl, pri ktorom večeriame v reštaurácii. Niekedy sa na kožu dostane malé zrnko piesku a poškodí vrstvu laku, ktorá dodáva topánkam zrkadlový lesk. Navyše, pri obúvaní či vyzúvaní môžeme topánky poškriabať ostrým okom prsteňa. Ako vidíte, pravdepodobne nevedomky poškodzujeme lesklú vonkajšiu vrstvu, čo má za následok matenie materiálu. Ďalej v článku vám povieme, ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach.

Poškriabané laky – dajú sa nejako opraviť?


Poškriabané lakované topánky strácajú svoje čaro, pretože sú miestami fádne a už nevyzerajú tak úhľadne ako na začiatku. Ich defekty znepokojujú o to viac, že ​​spomínaná obuv sa najčastejšie nosí na väčšie príležitosti. Každý z nás chce vyzerať dokonale v porovnaní s ostatnými hosťami pozvanými na svadbu či karnevalový ples. Neznamená to však, že poškriabané lakované topánky môžete len vyhodiť a vymeniť za novší model. Prišli by ste tak nielen o peniaze, ale zároveň by ste nevyužívali naplno existujúce zdroje, čo by bolo neekologické.

Môžete sa pokúsiť zachrániť svoje obľúbené topánky a vrátiť im zrkadlový lesk. Najjednoduchšie sa opravujú, keď sú zmeny relatívne malé. Potom stačí použiť špeciálny korektor, ktorý nájdete v predajniach obuvi. Ide o profesionálny prípravok, ktorý pleť opäť rozžiari. Pamätajte, že neskryje žiadne strihy. Existujú aj domáce prostriedky na poškriabané laky na nechty, ktoré sú popísané ďalej v článku.

Ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach?


Niekedy nemáme doma obchod, v ktorom predávajú profesionálne korektory na lakovky, no na dôležitú oslavu musíme urgentne vyraziť. Takýmto núdzovým situáciám je lepšie predchádzať pravidelnou kontrolou škatúľ od topánok a hodnotením ich stavu. Žiaľ, pre únavu a priveľa povinností na to často zabúdame. Ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach pomocou domácich metód?

Siahnite po odlakovači bez acetónu. Pamätajte, že toto nie je riešenie odporúčané výrobcami obuvi. To znamená, že ak sa naň vzťahuje záruka, je lepšie zvoliť profesionálny korektor. V opačnom prípade riskujete poškodenie pokožky a vaše prípadné reklamácie nebudú akceptované.

Bezacetónový odlakovač je dosť silný prípravok, preto ho najskôr aplikujte na nenápadné miesto, aby ste skontrolovali, či nepôsobí nežiaducim spôsobom s pokožkou. Ak test prejde, siahnite po vatovej tyčinke. Použite ho na presné nanesenie odstraňovača na existujúce škrabance.

Lakovaná obuv – starostlivosť ako spôsob, ako sa vyhnúť poškriabaniu


Aj keď sa najčastejšie pýtame, ako odstrániť škrabance na lakovaných topánkach, stojí za to podniknúť kroky na zabránenie ich vzniku. V prípade tohto typu obuvi je dôležitá najmä starostlivosť. Lakované topánky by sa mali čistiť po každom použití. Za týmto účelom siahnite po mäkkej utierke z mikrovlákna a skúste ju mierne navlhčiť vodou. Potom z lakovanej kože utrite všetky nečistoty. Nakoniec odstráňte zvyšnú vlhkosť čistou handričkou.

Lakovaná obuv potrebuje správnu hydratáciu, aby bola chránená pred praskaním a poškriabaním. Siahnite po profesionálnej príprave. V predajniach obuvi nájdete kozmetiku na patentky, ktorá prinavracia pokožke optimálnu úroveň hydratácie a lesku. Ak vám práve došiel prípravok a vy ste si práve vyprali topánky, použite kozmetickú vazelínu alebo krém na ruky. Pomocou mäkkej handričky z mikrovlákna rovnomerne rozotrite zmäkčovadlá po povrchu lakovanej obuvi.

Pamätajte, že tento typ obuvi nikdy nečistite kefou alebo špongiou, pretože to môže spôsobiť škrabance. Vždy používajte mäkké utierky z mikrovlákna, flanelu alebo bavlny. V rámci filozofie zero waste môžete plachty s otvormi rozstrihať na handričky

Odporúčané stránky

pixel