Impregnácia obuvi – ako na to? Návod na impregnáciu obuvi
Impregnácia obuvi výrazne predlžuje jej životnosť a zaisťuje pohodlné používanie. Tento proces nie je zložitý a nevyžaduje veľa práce ani času. Treba však vedieť, ako na to, aby ste neurobili chybu, ktorá zmarí vašu snahu alebo v horšom prípade nezničí materiál. Vysvetľujeme, ako vodeodolné topánky, aby ste ich mohli nosiť čo najdlhšie.
Čo znamená „impregnácia“?
Začnime vysvetlením tohto pojmu, ktorý sa objavuje nielen v súvislosti s obuvou. Impregnácia je proces, pri ktorom saturujeme konkrétne materiály roztokmi a chemickými látkami, ktoré ich chránia pred škodlivou vlhkosťou, ale aj proti plesniam, hmyzu a ohňu. Používa sa napríklad v prípade dreva, betónu, sadry, plátna, papiera a kože. Impregnácia topánok, o ktorej bude reč v tomto článku, má zabrániť ich premoknutiu, ako aj poškodeniu, ktoré môže nastať v dôsledku vody alebo vlhkosti. Na tento účel používame rôzne druhy krémov a krémov na topánky, ako aj peny v spreji na topánky.
Môžeme teda pokojne povedať, že impregnácia obuvi nie je len dočasným opatrením, vďaka ktorému zostanú naše nohy v suchu v prípade nepriaznivého počasia. Vďaka vhodnej ochrane obuvi si ich užijeme oveľa dlhšie. Na topánky sa oplatí použiť impregnáciu, najmä ak sú vyrobené z kože, nubuku alebo semišu. Tieto materiály vyžadujú osobitnú starostlivosť. Impregnovať sa oplatí aj napríklad trekingové topánky, aj keď sú zo syntetických materiálov.
Kedy by ste mali vodeodolné topánky?
Často sa stáva, že na nepremokavosť topánok myslíme až vtedy, keď vonku prší a musíme odísť z domu. Žiaľ, toto nie je moment, kedy by sme mali siahať po ochranných penách a sprejoch do topánok. Prípravok, nech už má akúkoľvek formu (to platí aj pre prípravky ako krémy na topánky a krémy), nestihne do materiálu vsiaknuť, nieto ešte vysušiť a poriadne ochrániť. Táto chyba nás môže stáť veľa a môže dôjsť k poškodeniu obuvi, ktorá sa bude ťažko opravovať.
Impregnácia topánok by preto mala byť proces, ktorý podstúpime aspoň pár dní pred obutím nového páru topánok. Môžeme to urobiť napríklad ihneď po ich zakúpení. Prípravky ako peny a spreje na topánky musia mať dostatok času na zaschnutie. Niekedy to trvá aj celý deň. Môžete a dokonca by ste mali impregnovať topánky, ktoré vám už nejaký čas slúžia. Najlepšie je chrániť si ich na začiatku každého ročného obdobia, v ktorom ich mienime používať a následne nepremokavosť obuvi zopakovať raz za mesiac. Krémy na topánky a krémy používame pravidelne – po každom čistení alebo pred odchodom von.
Prečo je impregnácia obuvi taká dôležitá?
Prírodná koža je považovaná za veľmi odolný materiál, rovnako ako niektoré plasty, z ktorých sa vyrábajú topánky. A ak áno, nemali by poskytnúť dostatočnú ochranu pred vlhkosťou? Bohužiaľ to tak nie je. Tieto materiály budú dokonale plniť svoju ochrannú funkciu, ak sa o ne správne staráte. V opačnom prípade musíme počítať s tým, že po jednej či dvoch sezónach sa topánky poškodia alebo môžu byť dokonca vhodné na vyhodenie.
Impregnujeme nielen topánky, ktoré nosíme v jesennom a zimnom období alebo na výletoch. Ochrana je povinná pre všetky topánky vyrobené z kože, semišu alebo nubuku, aj keď ich nosíme len na jar alebo v lete.
Ako vodeodolné topánky? Pokyny krok za krokom
Hydroizolácia topánok nie je zložitá činnosť, no ľahko sa dá pomýliť. Nižšie vysvetlíme, ako vodeodolné konkrétne typy topánok:
Kožená obuv
Pri impregnácii kožených topánok začíname ich dôkladným vyčistením. Bez toho nám nepomôžu žiadne peny ani spreje do topánok. Nečistoty, napríklad blato, odstránime kefou a následne topánky umyjeme vlhkou handričkou. Je lepšie nepoužívať mydlo, pretože zanecháva škvrny na koži. Topánky necháme prirodzene vyschnúť. Ich umiestnenie príliš blízko k radiátoru môže poškodiť vašu pokožku. Ešte horší nápad by bol použiť na urýchlenie procesu napríklad fén.
Pamätajte, že hotový impregnačný prípravok je určený pre konkrétny druh kože (napr. lícová koža). Ak používate leštidlá a krémy na koženú obuv, vtierajte ich krúživými pohybmi pomocou mäkkej handričky. Nechajte zaschnúť aspoň dve hodiny. Ak dávate prednosť penám a sprejom do topánok, nastriekajte topánku týmto prostriedkom zo vzdialenosti približne 15 cm a nechajte prirodzene uschnúť.
Semišové a nubukové topánky
Ide o chúlostivejšie druhy kože, preto vyžadujú aj iné čistenie. Nečistoty zo semišu a nubuku odstráňte špeciálnou gumenou kefou alebo suchou handričkou. V prípade škvŕn sa oplatí použiť špecializovaný prípravok. Až po úplnom vyschnutí môžeme začať s hydroizoláciou obuvi. Do vnútra môžeme vložiť aj zrolované noviny, ktoré rýchlejšie nasajú prebytočnú vlhkosť.
Na impregnáciu semišovej a nubukovej obuvi používame len prípravky na to určené. V tomto prípade majú krémy a krémy na topánky nesprávnu konzistenciu, ktorá by mohla poškodiť materiál. Namiesto toho volíme peny a spreje na topánky. Stačí ich nastriekať na topánky a nechať zaschnúť.
Obuv vyrobená z ekologickej kože
Umelé plasty, aj keď sú veľmi odolné, sú tiež vystavené škodlivým vplyvom poveternostných podmienok. Preto sa v tomto prípade odporúča aj impregnácia obuvi. To platí najmä pre trekingovú a horskú obuv. Čistíme ich ako v predchádzajúcich prípadoch – kefkou, handrou a vodou, najlepšie bez mydla. V prípade silného znečistenia používame špecializované čistiace prostriedky. Po zaschnutí môžeme použiť ochranný prípravok. Zvoľte peny a spreje na topánky z umelej kože alebo iných materiálov. Leštidlá a krémy na kožené topánky budú v tomto prípade zbytočné a nebudú fungovať.
Akú impregnáciu topánok si mám vybrať?
Impregnácia obuvi bude účinná len vtedy, ak zvolíme správny prípravok. Mal by zodpovedať materiálu. Výrobcovia na obale uvádzajú, či je konkrétny výrobok určený na lícovú kožu, ekologickú kožu, nubuk alebo semiš. Vzorec prípravku je o niečo menej dôležitý. Trh ponúka ako leštidlá a krémy na koženú obuv, tak aj peny a spreje. Len s nubukom a semišom buďme opatrnejší. Tu môžu byť krémy a krémy na topánky dokonca škodlivé.
5 tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa chybám pri impregnácii
Poďme si zhrnúť najdôležitejšie prvky impregnácie topánok, ktoré vám umožnia užívať si obľúbené topánky po dlhú dobu:
- Pred zaistením si topánky očistite,
- Nečistite topánky mydlom a vodou, používajte špeciálne čistiace prostriedky.
- Nechajte topánky vyschnúť predtým, ako ich začnete hydroizolovať.
- Nezabudnite vybrať impregnačný prípravok na obuv určený pre konkrétny materiál,
- Nezabúdajte, že topánky sú chránené pred vlhkosťou až po vysušení, preto v nich predtým neodchádzajte z domu.
Prečítajte si tiež: